Partnerzy serwisu
Powrót

Hydrofobowość – cenna właściwość dachówek KAPSTADT DURATOP PRO

Artykuł z dnia 05 sie 2023 (Artykuły, Bez kategorii)

Hydrofobowość to cecha danego materiału pozwalająca na odpychanie cząstek wody. Z terminem tym spotkać możemy się w kontekście niektórych substancji chemicznych, motoryzacji, ale także i produktów przeznaczonych na dach. Na czym dokładnie polega to zjawisko i jaki jest jego związek z dachówkami cementowymi KAPSTADT marki CREATON?

W dużym uproszczeniu hydrofobowość jest cechą chroniącą przed zwilżeniem. Po materiale hydrofobowym woda nie jest w stanie rozejść się równomiernie, a tym samym pokryć całości jego powierzchni. Zamiast tego zachowuje formę pojedynczych kropli, słabo przylegających do podłoża. Za zjawisko to odpowiada kilka różnych czynników fizycznych i chemicznych, na czele z napięciem powierzchniowym cieczy.

Z hydrofobowością mamy do czynienia w życiu codziennym. Materiałem takim jest chociażby szkło, czy też parafina, z której wytwarza się świece. Dlatego też woskowanie (na przykład papieru) pomaga chronić wybrany przedmiot przed wilgocią. Natomiast w świecie przyrody właściwość tę posiadają między innymi skrzydła owadów. 

Fenomen hydrofobowości znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Przykładowo specjalna powierzchnia hydrofobowa nałożona na karoserię auta skutecznie osłania ją przed osadzaniem się błota czy niszczącym wpływem kwaśnego deszczu.

Z hydrofobowością spotkać możemy się również na dachu domu, jeżeli zastosowano na nim odpowiednie pokrycie. Dachówki posiadające tę właściwość niezwykle skutecznie chronią połać przed działaniem wilgoci. Przykładem takiego produktu w ofercie CREATON jest dachówka cementowa KAPSTADT z innowacyjną powłoką DURATOP PRO.

Innowacyjna powłoka DURATOP PRO jest odpowiedzią na potrzeby wymagającego rynku nowoczesnych pokryć dachowych. Zastosowana technologia, specjalnie opracowana przez ekspertów CREATON, skutecznie chroni dach przed niekorzystnym działaniem wszelkich czynników zewnętrznych. DURATOP PRO to powłoka nowej generacji do dachówek cementowych dająca właściwości angoby znaną z dachówek ceramicznych.

Jej hydrofobowa powierzchnia sprawia, iż nagromadzona woda nie wnika w głąb pokrycia, lecz spływa po nim w postaci kropel, nie pozostawiając smug. W ten sposób deszcz spłukuje z dachu kurz, pył oraz inne zanieczyszczenia. W efekcie połać chroniona jest również przed porastaniem jej przez mech, co ma szczególne znaczenie w przypadku budynków znajdujących się w pobliżu lasów.

Co więcej, dzięki temu, że dachówka nie nasiąka wodą, staje się znacznie odporniejsza na działanie mrozu, a przez to niezwykle trwała. Dodatkowo powłoka DURATOP PRO chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dłużej zachowuje ona swój intensywny, atrakcyjny kolor. Zastosowanie technologii DURATOP PRO wygładza także powierzchnię dachówki, nadając jej elegancki połysk. Rozwiązanie to gwarantuje więc, że dach zachwycać będzie pięknym wyglądem przez wiele lat.

Oceń ten artykuł:

(Brak ocen)
Loading ... Loading ...

Napisz komentarz