Partnerzy serwisu
Powrót

Jak wybrać dekarza do dachówki ceramicznej

Artykuł z dnia 30 mar 2010 (Porady)

[caption id="attachment_210" align="alignright" width="200"]Dekarze na dachu Układanie dachówki[/caption] Wynajmując ekipę dekarską dobrze jest zadbać, by byli to ludzie szanowani, uznawani za fachowców, którzy rzeczywiście znają się na tym, co robią. Fach dekarski to trudna sztuka, a im bardziej skomplikowany jest dach i im większa jest liczba połaci, tym trudniej dobrze ułożyć na nim dachówkę ceramiczną, a co za tym idzie zapewnić szczelność dachu, odpowiednią wentylację, akustykę…

Kontrola postępów prac

Sugerujemy kontrolować pracę wynajętej ekipy dekarskiej, nawet jeśli Twoja wiedza o dachach nie jest ogromna. Wiele błędów można łatwo wyłapać gołym okiem, patrząc analitycznie i logicznie myśląc. Jednym z nich jest na przykład sprawdzenie, czy kalenice i okapy nie są krzywe – niekiedy na pierwszy rzut oka widać, że daleko im do bycia linią prostą.

Ułożenie dachówki

[caption id="attachment_211" align="alignright" width="200"]Krzywa kalenica dachu Krzywa kalenica dachu[/caption] Szczególną uwagę radzimy zwrócić na dokładne i staranne ułożenie dachówki. Niedopuszczalne jest, by między dachówkami znajdowały się szczeliny, szpary bądź inne przerwy. Przy układaniu dachówek zakładkowych problem precyzji jest nieco mniej istotny, gdyż wbudowane „zamki” czy zakładki automatycznie zapewniają szczelne przyleganie dachówek do siebie. Tak czy inaczej jednak, warto kontrolować, co dzieje się na naszym dachu.

Newralgiczne obróbki

Przyjrzyjmy się miejscom, gdzie najczęściej dochodzi do przeciekania dachu, czyli tak zwanym koszom dachowym – miejscom zbiegu dwóch połaci. Należy wykonywać je szczególnie starannie, tak samo jak fragmenty, gdzie ściany komina lub lukarny stykają się z płaszczyzną dachu.

Podsumowanie

[caption id="attachment_212" align="alignright" width="200"]Krzywy przeciekający kosz dachu Krzywy kosz[/caption] Wymieniliśmy kilka podstawowych błędów, jakich dopuszczają się „dekarze”, warto jednak wspomnieć o podstawowym zaniedbaniu, jakie leży po stronie inwestora – jest to zbyt duża ufność ekipie, która podaje się za fachowców, jednak nie jest dostatecznie sprawdzona. Jeśli masz chociażby cień wątpliwości, czy dach został wykonany jak należy, wezwij prawdziwego fachowca, aby skontrolował pracę poprzedników – chociażby po to, by w przyszłości nie mieć żalu do siebie.

Oceń ten artykuł:

(6 ocen, średnia: 4,67 z 5)
Loading ... Loading ...

7 komentarzy

 1. Budowniczy

  18. kw., 2010

  Namawiam do szczególnie dokładnego sprawdzenia ekip dekarskich przed wyborem wykonawcy. Ja niestety nie poświęciłem temu zbyt wiele czasu, wybrałem wykonawcę trcohę „na czuja” i w efekcie mam chyba wszystkie z wymienionych błędów na moim dachu 🙁

 2. Marcin_Iława

  19. kw., 2010

  Heh, dach mojego domu robiony był 3 lata temu, robota wykonana rzetelnie, daszek wydawał się być ok. Przeczytałem jednak dziś ten artykuł i tak z ciekawości wyszedłem obejrzeć swój dach… oczywiście kalenica jest krzywa, może nie tak jak na powyższym zdjęciu…ale jednak.

  Niestety człowiek nie zawsze wie na co zwrócić uwagę po zakończeniu prac.

 3. Yaro

  20. kw., 2010

  Ja tam sprawdziłem dekarza bardzo dokładnie i wnikliwie. Byłem na jego 3 realizacjach, rozmawiałem z inwestorami… Gdy się buduje dom i wydaje na sam dach dziesiątki tysięcy pln to nie ma miejsca na pomyłki. Dach to w końcu jeden z najważniejszych elementów, dobry dach to spokój na conajmniej kilkanaście lat! Pozdrawiam

 4. jakub_szklarek

  20. kw., 2010

  Do tematu dekarza jak i innych fachowców należy podejść spokojnie i starannie dobrać ” majstra ” do wykonywanej pracy. Jeżeli nasz murarz powie nam że wraz z ścianami zrobi więźbę dachową to sprawdźmy czy zna się na tym. Każdy jest dobry w swoim fachu i niech tak zostanie. Wybór dekarza na własny dach to też ciężka przeprawa. Część dekarzy wykonuje tylko pokrycia lekkie np. blachodachówkę część ciężkie dachówka ceramiczna – cementowa, część pokrycia bardzo wymagające i skomplikowane rąbek stojący, struktonit.

 5. Dekarz

  28. lip, 2010

  Nie mam problemu, bo sam jestem dekarzem.

 6. ScureMubitert

  01. lut, 2011

  bardzo ciekawe, dzieki

 7. fachura

  27. lut, 2011

  Najlepiej wybierać dekarza tego który najtaniej wykona wszystko co tylko jest do zrobienia… 20 zeta a może któryś zrobi jeszcze taniej. Kto tańszy ten lepszy. A może dachówkę położy murarz za 15 zeta od metra. Wybór jest ogromny. Ale prawda jest taka iż wszystkie problemy sprowadzają na siebie inwestorzy którzy chcieliby mieć wszystko jak najtaniej.

Napisz komentarz