Partnerzy serwisu
Powrót

Dachówka naturalna, angobowana czy glazurowana?

Artykuł z dnia 26 kw. 2010 (Porady)

Aby dachówki ceramiczne doskonale pasowały do kształtu dachu i designu domu muszą mieć odpowiednio dobrany nie tylko kolor, ale również wykończenie. W tym miejscu stajemy zazwyczaj przed wyborem dachówki naturalnej, angobowanej lub glazurowanej, do dyspozycji mając całe palety barw i odcieni (w zależności od producenta). Postaramy się przybliżyć podstawowe różnice między tymi typami i pomóc w podjęciu decyzji.

Dachówka naturalna

[caption id="attachment_235" align="alignright" width="200"]Dachówka Koramic naturalna Dachówka Koramic naturalna[/caption] Dachówka naturalna to nie tylko dach w kolorze czerwonym (który powodowany jest przez zawartość związków żelaza w glinie), obecnie naturalne dachówki są barwione na kolory od jasnożółtego aż po ciemnobrązowy poprzez dodawanie do wypalanej masy odpowiednich związków. Nie ma to jednak wpływu na właściwości dachówki, która po pewnym czasie zacznie zachodzić mchem.

Dachówka ceramiczna angobowana (angoba)

[caption id="attachment_236" align="alignright" width="200"]Dachówka Koramic angoba Dachówka Koramic angobowana[/caption] Inną metodą barwienia, pozwalającą na otrzymanie większego zakresu kolorów, jest angobowanie dachówek, czyli pokrywanie ich przed wypaleniem glinką z dodatkami odpowiednich tlenków. Wśród dachówek angobowanych dostępne są między innymi brązowe, miedziane, kasztanowe i antracytowe… Pokrycie angobą przyczynia się do wydłużenia trwałości dachówek i ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, mech na dachówkach angobowanych pojawia się znacznie później.

Dachówka ceramiczna glazurowana (glazura)

[caption id="attachment_237" align="alignright" width="200"]Dachówka Koramic glazura Dachówka Koramic glazurowana[/caption] Glazurowanie polega na pokrywaniu wypalonej już dachówki warstwą rozdrobnionego i stopionego szkliwa a następnie na powtórnym wypaleniu. Taki zabieg pozwala na uzyskanie różnorakich barw (między innymi jasnoróżowych, niebieskich, granatowych), nadaje on dachówkom specyficzny połysk. Warstwa szkliwa, która pokrywa dachówki glazurowane, zamyka pory ceramiki, co przyczynia się do jeszcze większej odporności na czynniki zewnętrzne oraz zabrudzenia. Takie dachówki są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, bez problemu oczyszcza się je z mchu oraz różnych pyłów. Mimo iż są nieco droższe od pozostałych typów, jest to inwestycja, którą radzimy rozważyć.

Wybór

Wybór między dachówką naturalną, angobowaną, a glazurowaną zazwyczaj zależy od tego, na ile pozwala nam budżet. Element wykończenia dachówki nadaje też naszemu domu określony charakter. Domy pokryte dachówką naturalną zazwyczaj nawiązują swoim wyglądem do tradycyjnych domów lub dworków. Dachówki angobowane lub w szczególności glazurowane polecane są dla domów współczesnych i nowoczesnych. Zakup dachówki glazurowanej to z pewnością większy wydatek, ale z pewnością nie będziemy go żałować. Glazura bowiem daje możliwość cieszenia się pięknym, trwałym i lśniącym dachem przez długie lata.

Oceń ten artykuł:

(24 ocen, średnia: 4,13 z 5)
Loading ... Loading ...

4 komentarze

 1. Kasia78

  26. kw., 2010

  Dachówka glazurowana wygląda prześlicznie, od razu się zakochałam. Ale niestety na mój domek w stylu nieco dworskim by się nie nadawała (robiliśmy z mężem wizualizacje). Zostaliśmy finalnie przy dachówce naturalnej Koramic Marsylka i też jest super 🙂

 2. Jan

  26. kw., 2010

  Jak dla mnie te glazurowane zbytnio się błyszczą, szczególnie w pełnym słońcu latem. Ale przyznam, że są domy, na których wygląda to całkiem okazale. Idealnym rozwiązaniem jest angoba, tudzież angoba szlachetna (nie wiem czym się różnią) bo nie porastają mchem i się tak nie świecą jak glazura.

 3. Anna_fr

  10. maj, 2010

  Jeśli chcecie, aby Wasza dachówka ceramiczna wyglądała okazale również za kilka lat wybierzcie przynajmniej powłokę angobowaną, a już najlepiej glazurowaną. Przy naturalnej powłoce dachówka bardzo zachodzi mchem i kurzem z ulicy, szczególnie jasne odcienie.

 4. Zbyniu

  13. maj, 2010

  Wg mnie dachówka ceramiczna glazurowana to najlepsze, najtrwalsze, najbardziej atrakcyjne pokrycie dachu dla domków jednorodzinnych dostępne na rynku.

  Jest też niestety jednym z najdroższych pokryć, ale to się zwraca, bo budujemy dom na dekady. I święty spokój przez lata – bezcenny!

Napisz komentarz