Partnerzy serwisu
Powrót

Wybór dachówki – czym się kierować?

Artykuł z dnia 02 lut 2010 (Porady)

Jeśli masz wrażenie, że producenci dachówek ceramicznych mają w swojej ofercie zbyt wiele rodzajów, podtypów, kolorów – czyli ogólnie mówiąc przedstawiają zbyt szeroką gamę możliwości, byś mógł bez problemów podjąć decyzję, jaka dachówka będzie najlepsza na Twój dach, ten artykuł powinien nieco rozjaśnić Ci sytuację.

Dostosowanie do więźby dachowej

[caption id="attachment_184" align="alignright" width="200" caption="Więźba dachowa"]Prawidłowo wykonana więźba dachowa[/caption] Po pierwsze – ogranicz liczbę możliwości ze względu na rodzaj więźby dachowej. Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania domu, a dach nie został jeszcze wykonany, to niestety to kryterium nie będzie Cię dotyczyć. Jeśli jednak zmieniasz lub remontujesz dach, musisz wziąć pod uwagę jak została zaprojektowana jego więźba. Może ona bowiem przenosić konkretne obciążenia, a ich przekroczenie grozi poważnymi konsekwencjami, a w ostateczności nawet zawaleniem się dachu. Być może zatem Twój wybór zawęzi się jedynie do tych lżejszych dachówek ceramicznych.

Estetyka i charakter budynku

Po drugie – określ charakter swojego domu. Czy bardziej podobają Ci się domy tradycyjne, z czerwonymi dachami, nierzadko wyłożonymi karpiówką? Czy może Twoja osobowość pozwala Ci na śmielsze eksperymenty z kolorami i nie boisz się wyraźnych, jaśniejszych bądź ciemniejszych barw? Zwróć uwagę na dachy innych domów. Jakie uczucia budzą się w Tobie gdy spoglądasz na niebieski bądź zielony dach? Pomyśl także nad tym, jakiego koloru będą ściany Twojego domu. Możesz wstępnie określić gamę kolorów, jakie wydają Ci się odpowiednie dla Twojego pokrycia, które ma przecież za zadanie sprawić, by dom był jedyny w swoim rodzaju.

Rozmiar dachówki

Kolejną kwestią będzie rozmiar dachówki. Tutaj warto wziąć pod uwagę liczbę połaci dachowych. Jeśli dach jest na przykład dwuspadowy, spokojnie można myśleć o większych dachówkach, które zazwyczaj układa się nieco łatwiej i szybciej, co może zmniejszyć koszty. Jeśli jednak dach ma skomplikowany kształt, znajdują się na nim lukarny czy też wole oka, lepszym wyborem będzie mniejsza dachówka, która pozwoli dekarzowi lepiej podkreślić kształt dachu i wszystkie jego załamania.

Model dachówki

[caption id="attachment_185" align="alignright" width="200" caption="Wzory dachówek Koramic"]Wzory dachówki ceramicznej Koramic[/caption] O typach i rodzajach dachówek ceramicznych można pisać praktycznie bez końca… Liczba dostępnych modeli stale rośnie i nic nie zapowiada by miało się to zmienić. Warto przejrzeć ofertę producenta i szczególnie zwrócić uwagę na zdjęcia dachów wykonanych z konkretnego rodzaju dachówki. Nieocenione będą także opinie znajomych i informacje, które można uzyskać z pierwszej ręki. Niektórym bardziej podoba się tradycyjna karpiówka, inni zdecydują się na popularniejsze dachówki zakładkowe, które także ładnie prezentują się na większości dachów, jeszcze inni są zwolennikami dachówek zwanych „mnich-mniszka” – dla takich właśnie osób powstały nowe rodzaje, do złudzenia przypominające ten typ, jednak znacznie łatwiejsze w układaniu.

Decyzja

Wybór dachówki nie jest prosty, ale nie powinien być problemem, o ile podejdzie się do tego racjonalnie. Sugerujemy przemyśleć wszystkie aspekty opisane powyżej, być może nawet spisać swoje wnioski i sugestie… Takiego wyboru nie będziemy żałować, a dachówka nie jest elementem, który zmienia się zbyt często. To decyzja na lata, więc dobrze by nie była podejmowana pod wpływem chwilowego impulsu bądź mody.

Oceń ten artykuł:

(8 ocen, średnia: 3,25 z 5)
Loading ... Loading ...

4 komentarze

 1. Gość

  29. mar, 2010

  Bardzo dobry artykuł, dajcie takich więcej!

 2. Lordek

  29. mar, 2010

  Rady pomocne, na pewno wezmę pod uwagę przy wybieraniu dachówki.

 3. magda70

  19. kw., 2010

  uważajcie na te pstrokate wzory dachówek, może na składach budowlanych z bliska wyglada to atrakcyjnie, ale często na dachu już nie do końca

  ja chorowałam na taki cieniowany wzór, ale szybko wyleczyłam się gdy zobaczyłam ten model na prawdziwym dachu

 4. jakub szklarek

  02. cze, 2010

  Witam też nie jestem zwolennikiem dachówek cieniowanych może na małej wystawce wyglądają ciekawe to w praktyce na całym dachu już gorzej. Generalnie jestem zwolennikiem prostych i delikatnych form ( Tondach Stodo ) szczególnie w kolorze glazura grafit …. gorąco polecam

Napisz komentarz