Dachówka ceramiczna czy cementowa?
Artykuł z dnia 13 lut 2010 (Porady)
Dachówka ceramiczna czy cementowa? Dyskusje na temat tego, która z nich jest lepsza trwają od lat i wciąż są nierozstrzygnięte. W pewnych aspektach zdecydowanie wygrywają dachówki ceramiczne, w innych na prowadzenie wysuwają się cementowe. Jakie są podstawowe różnice między nimi?
Produkcja
[caption id="attachment_191" align="alignright" width="200"]
Dachówka cementowa Euronit Profil S[/caption]
Dachówki ceramiczne są przy pomocy pras formowane z homogenicznej masy ceramicznej (gliny z dodatkiem piasku kwarcowego i mączki ceglanej), a następnie wypalane w specjalnych piecach w wysokich temperaturach. Kolor i specyficzny połysk nadaje się im w procesach angobowania i glazurowania.
Na pierwszy rzut oka dachówki cementowe nie różnią się zbytnio od ceramicznych, niemniej jednak sposób ich produkcji jest zupełnie inny. Masą betonową tworzy się z wysokiej jakości piasku kwarcowego (musi on mieć odpowiednią granulację, zawierać co najmniej 85% kwarcu i nie posiadać grudek), cementu oraz wody. Dachówki wycina się z masy betonowej, wcześniej wytłaczanej na formach aluminiowych i następnie formuje. Zabarwienie uzyskuje się poprzez dodawanie do masy związków chemicznych (najczęściej zawierających tlenki żelaza), albo częściej poprzez malowanie gotowych już dachówek farbami akrylowymi. Gotowe dachówki suszy się w obrotowych komorach, w których panuje wysoka temperatura, a na samym końcu ponownie się maluje.
Kształty
[caption id="attachment_192" align="alignright" width="200"]
Dachówka cementowa Euronit Extra[/caption]
Ilość rodzajów dachówek ceramicznych jest ogromna, od karpiówek, poprzez popularne dachówki zakładkowe, aż po dachówki mnich-mniszka i inne. Są one szeroko opisywane przez nas w kolejnych artykułach.
Z kolei spośród dachówek cementowych najbardziej rozpowszechnionymi są dachówki esówki, rzymskie, a nawet karpiówki – kształtem do złudzenia przypominające ceramiczne.
Zarówno w przypadku dachówek ceramicznych, jak i cementowych, producenci oferują dachówki systemowe, czyli inne rodzaje dachówek, potrzebne do wykończenia dachów – dachówki kalenicowe, okapowe, pulpitowe, boczne, gąsiory, czy też wentylacyjne.
Reasumując, większy wybór będzie spośród dachówek ceramicznych, ale jeśli kogoś interesują tak czy tak najpopularniejsze rodzaje kształtów, to także wśród cementowych znajdzie coś dla siebie.
Ciężar i kąt nachylenia dachu
Dachówki ceramiczne są zdecydowanie cięższym pokryciem, niż cementowe. Masa metra kwadratowego sięga niekiedy 70kg, dachy z lżejszych rodzajów dachówek mają parametry około 45-50 kg/m
2. Ponadto, zaleca się układanie ich na dachach o kącie nachylenia zawartym pomiędzy 16° a 44° (oczywiście, możliwe jest układanie ich na dachach bardziej stromych czy też płaskich, ale wymaga to wzmocnienia więźby lub tez dodatkowego mocowania dachówek, aby uniemożliwić ich spadanie.
Ciężar metra kwadratowego pokrycia z dachówek cementowych zawiera się w przedziale od 42 do 45 kg, czyli ewidentnie jest to lżejsze pokrycie – przekłada się to także na możliwość budowania nieco delikatniejszej więźby dachu, co rzecz jasna pociąga za sobą oszczędności. Kąt nachylenia dachu, jaki zaleca się dla dachówek cementowych, to 22°-60° - można zatem bez dodatkowych zabezpieczeń spokojnie montować je na bardziej stromych dachach, niż dachówki ceramiczne. Trwałość pokrycia
Trwałość pokrycia dachowego
[caption id="attachment_193" align="alignright" width="200"]
Euronit - dachówka cementowa Verona[/caption]
Nie da się ukryć, że trwałość dachówek ceramicznych jest większa. Wprawdzie zagorzali zwolennicy pokryć cementowych zapewniają o okresie trwałości około 70 lat dla produkowanych obecnie dachówek cementowych, jednak obiektywnie można stwierdzić, że jest to prawdą dla najlepszego gatunku dachówek. Jeśli dana seria dachówek cementowych jest produkowana z najlepszych surowców, piasku o wysokiej zawartości kwarcu, a także ma odpowiednio wykończoną powierzchnię, pokrytą farbami zapewniającymi ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i zmniejszającymi nasiąkliwość materiału, można powiedzieć, że takie dachówki w rzeczywistości będą trwałe.
ZALETY dachówek cementowych
Argumentem przemawiającym zdecydowanie na korzyść dachówek cementowych jest ich cena, a raczej stosunek ceny do jakości. Pokrycie z tego materiału jest znacznie tańsze niż z dachówek ceramicznych. Nikogo nie dziwi fakt, że ten argument nierzadko zostaje decydującym…
Trwałość dachówek cementowych, pomimo tego iż nie może być porównywana z trwałością ceramiki, jest wystarczająca, jeśli kryjemy nimi dach domu jednorodzinnego, gama rodzajów i kolorów oferowanych przez producentów także w zupełności wystarcza, aby każdy znalazł satysfakcjonujący model. Warto dodać, że cały czas wprowadzane są na rynek nowe produkty.
Montaż dachówek cementowych jest prosty i nie sprawia wielu problemów, są to dachówki lżejsze niż ceramiczne, a co najważniejsze – wizualnie z pozoru nie różnią się niczym od tych tradycyjnych, wypalanych z gliny.
WADY dachówek cementowych
Naszym zdaniem dachówki cementowe są niejako substytutem pokrycia z ceramiki. Pomimo tego, że mają one z roku na rok coraz lepsze parametry, nie uda im się doścignąć dachówki ceramicznej. Pomimo impregnacji i malowania różnymi farbami ciężko jest osiągnąć dla dachówek cementowych nasiąkliwość tak niską, jak dla ceramicznych. Teoretycznie dobrze ułożone dachówki, czy to ceramiczne, czy cementowe, powinny być szczelne, i w praktyce ten wymóg jest spełniony dla obu typów, niemniej jednak naturalnie porowata ceramika zapewnia lepszy przepływ powietrza, wentylację, a przez to sprawia, że dach kryty naturalną, tradycyjną wypalaną dachówką jest zdrowszy.
Oceń ten artykuł:
(
18 ocen, średnia:
3,50 z 5)
Loading ...
Bobik
25. kw., 2010
Obecnie produkowane dachówki cementowe (zwane betonowymi) wizualnie niemal doganiają dachówki ceramiczne. Niestety pod względem trwałości pokrycia i gwarancji nadal niezmiennie przoduje ceramika.
Ryś
13. maj, 2010
Nie do końca się zgadzam z Bobikiem, ja zawsze zauważam dość wyraźną wizualną różnicę między ceramiką a cementem. Szczególnie jeśli dachówka leży już jakiś czas na zewnątrz (np na wystawach dachówek).