Partnerzy serwisu
Powrót

Ekspert radzi: na co należy zwrócić uwagę podczas montażu dachówki o dużym formacie?

Artykuł z dnia 17 wrz 2023 (Artykuły, Bez kategorii)

Dachówki wielkoformatowe są bardzo wygodne w montażu. Ich układanie przebiega o wiele szybciej – większy rozmiar przekłada się na większą powierzchnię krycia. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku różnych inwestycji – między innymi budownictwa jednorodzinnego.

Dachówki w tym formacie wymagają łatowania o szerszym rozstawie. W praktyce oznacza to mniej łat na dachu, a w efekcie oszczędność materiałową oraz szybsze ukończenie ich montażu. Stosowanie modeli wielkoformatowych zapewnia też korzyść ekonomiczną, wynikającą zarówno z mniejszego zużycia pokrycia na metr kwadratowy, jak i krótszej pracy fachowców.

Podczas montażu produktów wielkoformatowych należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór dachówki do konkretnego dachu. Modele o dużym formacie atrakcyjnie wyglądają na praktycznie każdym z dachów zarówno domów jedno, jak i wielorodzinnych. W gamie dachówek CREATON znajdziemy duży wachlarz modeli wielkoformatowych, umożliwiający dobór pokrycia do niemal każdego dachu pod względem koloru, powierzchni oraz kształtu oferowanych dachówek.

W przypadku produktów z oferty CREATON duży gabaryt nie wpływa negatywnie na możliwość dopasowania dachówek do połaci dachowej, ponieważ modele te posiadają sporą tolerancję szerokości i długości krycia.

Podczas stosowania dachówek o większym formacie należy również zwrócić uwagę na nierówności na łatach konstrukcyjnych. Nieprawidłowości te mogą skutkować nieestetycznym finalnym ułożeniem dachówek względem dachówek sąsiadujących. W szczególności dotyczy to modeli płaskich, na których wszelkie nierówności widać dużo wyraźniej.

W trakcie pracy z dachówkami wielkoformatowymi niezwykle ważne jest ich staranne mocowanie. Choć za sprawą dużej powierzchni są one nieco cięższe od standardowych, to równocześnie większa jest ich powierzchnia nośna. Przez to mogą być nieco bardziej podatne na siły ssące wiatru.

Efektem większego wymiaru produktu jest również mniejsza liczba poziomych rzędów dachówki na połaci. Łatwiejsze i mniej pracochłonne będzie więc wykonanie takich elementów jak kosze dachowe czy naroża.

Oceń ten artykuł:

(Brak ocen)
Loading ... Loading ...

Napisz komentarz