Partnerzy serwisu
Powrót

Skuteczna izolacja a wybór pokrycia dachowego

Artykuł z dnia 29 mar 2023 (Artykuły, Bez kategorii)

  W polskich warunkach klimatycznych i przy niemalże stałym od lat wzroście kosztów ogrzewania, należy zadbać o szczelność każdej konstrukcji i kompleksową izolację budynku. Dlatego izolacja dachu, często nazywanego piątą ścianą domu, jest równie ważna i wcale nie mniej skuteczna, od tej stosowanej na ścianach pionowych. Niestety inwestorzy wciąż jeszcze często zaniedbują tę kwestię, narażając dom w chłodniejszych sezonach na wyziębienie a siebie samych na niepotrzebne wydatki.

Typowy dom jednorodzinny traci przez dach aż 15÷30 % ciepła zużytego na jego ogrzanie. Tymczasem z tym problemem w łatwy sposób możemy poradzić sobie, decydując się na etapie budowy czy też generalnego remontu, na zastąpienie popularnego pokrycia blaszanego bądź lekkiej dachówki – ciężką dachówką ceramiczną lub cementową. Jednorazowy wydatek jest wtedy wprawdzie większy (zwłaszcza, że wytrzymalsza musi być również konstrukcja dachu), jednak dzięki oszczędnościom związanym z efektywnym ogrzewaniem i zatrzymaniem ciepła, koszt ten zwraca się już po niedługim czasie.

SKUTECZNA IZOLACJA TERMICZNA

Przeprowadzone badania dotyczące skuteczności izolacji wykazały, że do podgrzania 1 m2 połaci dachowej o 1 stopień, w przypadku ciężkiej dachówki potrzeba średnio 42÷45 kJ energii, w zależności od tego, czy użyta została do tego dachówka ceramiczna czy cementowa. 

Tymczasem do podgrzania takiej samej połaci pokrytej blachą potrzeba 2.585 kJ, a więc ponad 50 razy więcej! To porównanie najlepiej obrazuje skalę oszczędności ciepła, możliwą do uzyskania dzięki przemyślanemu wyborowi pokrycia dachowego.

Mechanizm fizyczny tego zjawiska jest bardzo prosty: z racji swojej masy i grubości, dachówki ciężkie mają większą pojemność cieplną – tj. wolniej się nagrzewają, ale też i wolniej ciepło tracą. Wynika to także z różnej przenikalności cieplnej poszczególnych materiałów. Według wskaźnika stosowanego do jej określenia (im mniejsza jego wartość, tym poziom izolacji wyższy), materiał ceramiczny cechuje – zależnie od gęstości – parametr 0,84÷1,31, materiał betonowy zaś 1,0÷1,7, a np.  dla wełny mineralnej (uznawanej za jeden z najlepszych izolatorów budowlanych) jest to 0,031÷0,045. Natomiast dla dachu blaszanego wskaźnik ten wynosi aż 57,0, czyli różnica ponownie jest kilkudziesięciokrotna. Oprócz samego rodzaju materiału warto też zwrócić uwagę na kolor wybieranej dachówki. Im pokrycie jest ciemniejsze, tym bardziej się nagrzewa i w efekcie – wpływa na izolacyjność budynku.

Reasumując: pokrycie dachu ciężką dachówką oznacza dla nas zdecydowane oszczędności kosztów ogrzewania. Ma też dodatkową zaletę. W domach wykończonych materiałem o tak korzystnych właściwościach izolacyjnych (zwłaszcza na ich wyższych piętrach i poddaszach) jest cieplej w zimie a chłodniej w lecie. To z kolei wpływa nie tylko na komfort mieszkania, ale i zdrowie użytkowników.

 

SKUTECZNA IZOLACJA AKUSTYCZNA

Dodatkowym walorem ciężkiej dachówki jest też jej izolacyjność akustyczna, gdyż masywna struktura ogranicza ilość przechodzącego dźwięku. Pokrycie dachu materiałem ceramicznym zmniejsza poziom hałasu wewnątrz budynku o 4 dB w stosunku do pokrycia blaszanego. W przypadku dachówki cementowej jest to aż 7 dB. Obniżenie poziomu hałasu o 10 dB jest odczuwane przez człowieka jako zmniejszenie go aż o połowę.  

Będzie to dla nas szczególnie istotne, jeśli nasz dom zlokalizowany jest na przykład w pobliżu miejskich arterii, ruchliwych ulic, linii kolejowych czy na trasie przelotów samolotów. Jednak nawet w przypadku, gdy budynek umiejscowiony jest w spokojniejszej okolicy, na dyskomfort życia mieszkańców wpływa też spadający na dachówki deszcz, grad czy szum mocnego wiatru i szarpanych gałęzi. Dobra izolacyjność akustyczna dachówek cementowych czy ceramicznych jest więc dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem ciężkiego pokrycia dachowego. Prawidłowo wykonany dach, z odpowiednio dobranymi dachówkami zapewnia komfortowy klimat we wnętrzu oraz ergonomiczne użytkowanie domu.

Więcej informacji o tym, jak wybrać dobrą dachówkę na swój dach można znaleźć w naszym filmie, w którym eksperci Akademii CREATON podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru ciężkiego pokrycia, aby cieszyć się trwałym i pięknym dachem przez lata.

Oceń ten artykuł:

(Brak ocen)
Loading ... Loading ...

Napisz komentarz