Partnerzy serwisu
Powrót

Fotowoltaika a estetyka dachu – czy trzeba iść na kompromis?

Artykuł z dnia 26 kw. 2024 (Artykuły, Bez kategorii)

Montaż fotowoltaiki na dachu domu dostarcza gospodarstwu „czystej” energii, zmniejszając tym samym rachunki za prąd. Dla wielu inwestorów priorytet stanowi więc wydajność takiej instalacji. Ważna jest jednak również estetyka. Panele nie powinny szpecić dachu, będącego zwieńczeniem bryły całego budynku, który nierzadko nadaje mu styl oraz charakter. Czy jest więc możliwe pogodzenie obu tych kwestii? Czy montując fotowoltaikę na dachu trzeba iść na kompromis?

Fotowoltaika kontra estetyka

Część z nas z góry zakłada, że montaż fotowoltaiki zawsze niekorzystnie wpłynie na wygląd dachu. Takie podejście często wynika z faktu, iż wciąż najczęściej spotykanym rozwiązaniem są panele starego typu. Produkty te po zamontowaniu wyraźnie odstają od połaci, co obniża walory estetyczne całego budynku. Gołym okiem zauważalna jest także różnica pomiędzy kolorystyką pokrycia, a samej instalacji. Oczywiście na odbiór dachu z fotowoltaiką wpływa też sposób jej ułożenia względem konstrukcji budynku – drzwi, okien czy załamań połaci. Choć jesteśmy w stanie zmniejszyć nieco niekorzystny efekt, to jednak starsze modele zawsze będą wyraźnie odcinać się wizualnie od całej konstrukcji. Tego problemu unikniemy, decydując się na system fotowoltaiczny zintegrowany z dachem.

Estetyka w parze z wydajnością

Najnowocześniejsze na rynku produkty fotowoltaiczne tworzone są z myślą o zachowaniu atrakcyjnego wyglądu dachu. Przykładem tego rodzaju innowacyjnego rozwiązania jest system VARIO  – nowość w ofercie CREATON Polska. Na tle innych opcji wyróżnia go między innymi unikatowy design. Zastosowana w jego ramach podkonstrukcja została zaprojektowana i wykonana tak, aby panele fotowoltaiczne nie wystawały ponad linię dachu. Dzięki temu tworzą wrażenie jednolitej, atrakcyjnie prezentującej się płaszczyzny. W efekcie powierzchnia połaci pozostaje równa oraz gładka. Najwyższa dbałość o każdy element instalacji (w tym precyzję obróbek) zapewnia jego pełne zintegrowanie z dachem. Gwarantuje to zachowanie pięknego, stylowego wyglądu całej inwestycji. Rozwiązanie to jest kompatybilne ze wszystkimi dachówkami marki CREATON – od klasycznej karpiówki KLASSIK  i marsylki RATIO, przez esówkę SINFONIE, holenderkę płaską TITANIA, aż po półpłaską  KODA  czy płaską SIMPLA. Jest to niezwykle korzystne dla estetyki budynku. 

Pozwala na zachowanie spójności stylu oraz charakteru danego domu. Stosowane w ramach systemu panele w wersji full black idealnie komponują się z dachami w ciemnych kolorach, wpisującymi się w aktualną modę, na przykład cementową KAPSTADT w wersji DURATOP PRO.

Pozwala na zachowanie spójności stylu oraz charakteru danego domu. Stosowane w ramach systemu panele w wersji full black idealnie komponują się z dachami w ciemnych kolorach, wpisującymi się w aktualną modę, na przykład cementową KAPSTADT w wersji DURATOP PRO.

Estetyka w parze z trwałością

Za wyborem VARIO przemawiają też liczne zalety techniczne i funkcjonalne. Pełna integracja z dachem przekłada się także na doskonałą szczelność. Wykorzystywane panele fotowoltaiczne cechuje wyższy uzysk energii w porównaniu z konkurencyjnymi produktami. 

Swoje imponujące parametry zachowują nawet po wielu latach funkcjonowania – ich wydajność po upływie 25 lat wynosi około 92%, przy średniej na poziomie około 84%. Instalację systemu przeprowadzają doświadczeni dekarze, którzy zostali przeszkoleni przez ekspertów CREATON. Ponieważ prace te przebiegają równolegle z kładzeniem dachu, za całą konstrukcję odpowiada jedna firma. Dodatkowo wszystkie wykorzystywane elementy są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia.

Aktualnie montaż fotowoltaiki w żaden sposób nie musi więc wpływać niekorzystnie na estetykę budynku. Nowoczesne rozwiązania, w pełni zintegrowane z dachem – takie jak system VARIO – gwarantują nie tylko zachowanie atrakcyjnego, spójnego wyglądu połaci, ale oferują również doskonałe parametry techniczne, zapewniające między innymi wysoką wydajność oraz długą żywotność.

Oceń ten artykuł:

(Brak ocen)
Loading ... Loading ...

Napisz komentarz