Partnerzy serwisu
Powrót

Najczęstsze błędy dekarskie

Artykuł z dnia 26 kw. 2010 (Porady)

Ekipa dekarska

Gdy mamy już od dawna gotowy projekt domu i wymurowane ściany, nadchodzi moment, kiedy musimy wynająć ekipę dekarską do wykonania pokrycia dachowego. Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na pokrycie z dachówki ceramicznej… Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie dekarzy, którzy zostali wcześniej sprawdzeni przez rodzinę czy znajomych, cieszą się dobrą opinią w okolicy i mają za sobą wiele wykończonych dachów. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe…

Jak wyłapać błędy dekarzy?

Przede wszystkim nie należy być naiwnym. Jeśli na pierwszy rzut oka, nawet niewprawnego i niezorientowanego w temacie, coś wydaje się nie tak – widać, że w danym miejscu dachówki ułożone są nieszczelnie, że kosz lub inny element dachu jest krzywy, jednym słowem jest coś, co budzi w nas niepokój – nie dajmy się zwieść zapewnieniom, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Najbezpieczniej będzie wówczas umówić się z innym dekarzem, prosząc go o skontrolowanie wykonania dachu. Na pewno będzie to wymagało mniej nakładów finansowych i stresu niż późniejsze naprawianie usterek i remontowanie praktycznie nowego dachu.

Jakie błędy są najczęściej popełniane przez dekarzy?

  1. Brak odpowiedniej wentylacji dachu – niedostateczna ilość dachówek wentylacyjnych, nieprawidłowe wykonanie okapu i kalenicy czy złe zamontowanie kontrłat powoduje gromadzenie się pary wodnej w izolacji, która z czasem przestaje spełniać swoją rolę. [caption id="attachment_225" align="alignright" width="200"] Dachówka wentylacyjna Roben[/caption]
  2. Nieszczelności – najłatwiej o ich powstanie w miejscach styku ścian lukarn z połaciami dachu oraz wokół kominów. Radzimy zwrócić szczególną uwagę na wykonanie tych elementów. Pamiętać również należy o wszelkich miejscach przerwania ciągłości dachu, takie jak przepusty kabli antenowych lub elektrycznych.
  3. Niedokładne ułożenie dachówki – dachówka, która ułożona jest niedbale lub też jest źle zamocowana, może nie zapewniać dostatecznej szczelności, co przecież jest główną funkcją dachu.
  4. Krzywe kalenice, kosze i okapy – często gołym okiem da się ocenić, że kalenica i linia okapu nie są do siebie równoległe, lub też że są po prostu krzywe. Pod żadnym pozorem inwestor nie powinien przymykać na takie błędy oka.
  5. [caption id="attachment_212" align="alignright" width="200"]Krzywy przeciekający kosz dachu Krzywy kosz dachu[/caption] Okna dachowe - jest to kolejny newralgiczny element. Najczęstsze błędy przy oknach dachowych to uszkodzenie oblachowania, niestaranne uszczelnienie folią dachową w okolicach okna, nierówne ułożenie okna względem połaci dachu oraz pion, niewłaściwa izolacja terminczna wokół okna powodująca jego przemarzanie.
W razie wszelkich wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z kierownikiem budowy, który stwierdzi czy wystąpiła nieprawidłowość. Należy również pamiętać, że podstawą do wszelkich roszczeń wobec wykonawcy jest prawidłowo sporządzona umowa. Niestety w praktyce rzadko stosuje się zabezpieczenie w  tej formie, zazwyczaj inwestor przypomina sobie o przydatności umowy dopiero gdy jest już coś nie tak.

Oceń ten artykuł:

(4 ocen, średnia: 4,00 z 5)
Loading ... Loading ...

Napisz komentarz