Partnerzy serwisu
Powrót

Dachówka ceramiczna czy blachodachówka

Artykuł z dnia 30 mar 2010 (Porady)

Dach kryty blachą? W dzisiejszych czasach, gdzie większość ludzi, o ile tylko może sobie na to pozwolić, dąży do tego, aby pokrycie wykonane było z dachówki ceramicznej, krycie dachu blachą brzmi nieco abstrakcyjnie. Niemniej jednak blachodachówka (zwana również blachą dachówkową) ma swoich zwolenników, co więcej – ich liczba zdaje się rosnąć, głównie z powodu niskiej ceny blachodachówki, ale także dlatego, że z daleka do złudzenia potrafi ona przypominać tradycyjne, ceramiczne pokrycie. Jeśli dach ma skomplikowany kształt, cena pokrycia go dachówką ceramiczną będzie wysoka, głównie ze względu na dodatkowe elementy wykończeniowe.

Zalety blachodachówki

[caption id="attachment_206" align="alignright" width="200"]Blachodachówka Bona i Perła Blachodachówka firmy Blachdom Plus[/caption] CENA. Dachy kryte blachodachówką są wyraźnie tańsze, zarówno przy zakupie materiału jak i w samym wykonaniu. Wg cenników na stronie EkspertDachowy.pl,  cena blachodachówki zaczyna się już od 18zł/m², gdzie cena dachówki ceramicznej rozpoczyna się od 38zł/m² netto (za dachówkę podstawową). CIĘŻAR. Przede wszystkim jest to pokrycie lekkie, nie wymagające solidnej więźby dachowej, nie zmienia ono także swojego kształtu i ciężaru pod wpływem wilgoci. Metr kwadratowy blachodachówki waży od 2 do 6 kg, w porównaniu z ciężką dachówką ceramiczną (40 - 60kg). BRAK MCHU. Nieco droższe blachodachówki z posypką, która pokryta jest odpowiednimi żywicami, zawierającymi substancje grzybobójcze, mają tę przewagę nad ceramiką, że nie porastają mchem ani glonami, co zapewnia estetyczny wygląd dachu. SZEROKI WACHLARZ MOŻLIWOŚCI. Do wyboru inwestorów jest wiele rodzajów blachodachówki, popularne są blachy z wytłoczonym wzorem, które wyglądem swoim do złudzenia imitują prawdziwe dachówki. Najczęściej wybierane są takie, które przypominają pokrycie z karpiówki, esówek, czy też innych rodzajów dachówek zakładkowych. Jeszcze jedną ważną zaletą jest możliwość wyboru dowolnej, wymarzonej barwy – standardowo dostępnych jest kilkanaście najpopularniejszych barw, jednak wszystko jest możliwe do zrealizowania na zamówienie.

Wady blachodachówki

[caption id="attachment_207" align="alignright" width="200"]Blachodachówka Imperia i Korona Blachodachówka Blachdom[/caption] HAŁAS. Niewielki ciężar pokrycia z blachy jest zarazem plusem i minusem – blacha nie jest gruba, przez co w żadnym stopniu nie izoluje akustycznie od otoczenia zewnętrznego. Szczególnie uciążliwe jest to na poddaszach, gdzie słychać wówczas każdą kroplę deszczu padającego na dach. Hałas można jednak ograniczyć stosując grubszą i dokładnie zamocowaną izolację cieplną, która zarazem izoluje dźwięki. TRWAŁOŚĆ. Blachodachówka ma zdecydowanie mniejszą trwałość niż dachówka ceramiczna, wymaga także więcej prac konserwujących i dbania o pokrycie. Producenci zazwyczaj dają około 10 lat gwarancji na pokrycie z blachodachówki, co w porównaniu z 50 na dachówkę ceramiczną wydaje się być wręcz śmieszne… RDZA. Blachodachówka, jak każda blacha, wykazuje tendencje do rdzewienia. Trzeba uważać na wszelkie rysy, które powstają między innymi przy transporcie i montażu – mogą tam powstać skupiska rdzy, które będą się później rozprzestrzeniać na cały dach. ŚNIEG. Należy także zapobiegać zaleganiu śniegu na dachu wykonanym z blachy, gdyż pod jego ciężarem pokrycie może się uginać, co przy ceramice nigdy nie wystąpi.

Podsumowanie

Dach kryty blachodachówką na pewno nie przetrwa setek lat, jak dachówka ceramiczna. Nie będzie on tak trwały ani wytrzymały, gorzej będzie także z izolacją akustyczną i przepuszczalnością powietrza. Czyszczenie dachu i zabiegi pielęgnacyjne, jakie co jakiś czas trzeba wykonywać, aby utrzymać blachodachówkę w odpowiednim stanie, to malowanie farbą podkładową, a następnie nawierzchniową – warto o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji. Można ją układać na dachach o kącie nachylenia powyżej 9-12°, a odpowiednio dobrana może dodać uroku każdemu budynkowi. Ważnym aspektem jednak jest niższa cena blachodachówki w porównaniu z dachówką ceramiczną, co znacznie obniża koszty budowy dachu.

Oceń ten artykuł:

(13 ocen, średnia: 4,38 z 5)
Loading ... Loading ...

3 komentarze

  1. Anonim

    09. sty, 2011

    Blachodachówka sprawdza się na stodole.

  2. kroll to lipa!!!!

    01. mar, 2011

    witam

    ja niestety kupilem blachodachowke i pokrylem tym materialem dach , mam problem nie tyle z blacha co z producentem.., jest nim firma Kroll z Tarnowa http://www.kroll.com.pl/
    Powloka blachy przy krawedziach zaczela sie zwijac (ciecia na wymiar dokonal producent) kiedy zwrocilem sie do firmy z reklamacja poinformowano mnie ze koncowki powinny byc zabezpieczone przeze mnie pomimo tego nawet ze to oni przycinali na wymiar i w zwiazku z tym nie moga mi uznac reklamacji.
    Nie pomogly tlumaczenia ze nikt nigdy nie poinformowal mnie o takim aspekcie montazu blachy ,wykonawcy ktorzy kryli blacha dach wiedzieli ze wszelkie ciecia wykonane przez nich osobiscie nalezy zabezpieczyc.
    Przedstawiciel firmy Kroll rozpatrujacy reklamacje stwierdzil ze nawet jesli nei zostalem poinformowany lub nie dostalem pisemnej informacji powinienem wejsc na ich strone firmowa dotyczaca sposobu montazu blachy

    Podsumowujac : to jest paranoja jak zwykle okazuje sie ze
    w Polsce mozna sprzedac wszystko i nikt nie ponosi za to odpowiedzialnosci a druga rzecz ze nikt nie dba w tej firmie o wizerunek to jest krotkowzroczne …przestrzegam potencjalnych nabywcow przed tym niesolidnym i nieuczciwym „producentem”

    pozdrawiam wszystkich czytajacych

  3. Krzysiek Poznań

    21. kw., 2017

    Te nowe blachodachówki modułowe są całkiem niezłej jakości, szczególnie gdy mają wzbogaconą powłokę. To chyba trochę lepsze produkty niż blachy sprzed 10 lat.

Napisz komentarz