Partnerzy serwisu
Powrót

Zalety i wady dachówki ceramicznej

Artykuł z dnia 24 sty 2010 (Artykuły)

[caption id="attachment_169" align="alignright" width="200" caption="Dach w dachówce ceramicznej"][/caption] Wybór pokrycia dachu nie należy do łatwych decyzji, o czym zapewne przekonał się każdy, kto został przed takim dylematem postawiony. Aby nieco pomóc wszystkim zdezorientowanym bądź niepewnym, zestawimy argumenty za i przeciw dachówce ceramicznej. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć, jakie są jej główne zalety i podstawowe wady.

Trwałość

Zacznijmy od porównania dachówki ceramicznej z innymi pokryciami dachowymi pod względem trwałości. Zdaje się ona wręcz opierać destrukcyjnemu działaniu czasu – trwałość dachówki zwykle szacowana jest na 100 lat, co nie oznacza, że po tym czasie przestanie pełnić swoją funkcję. Znanych jest wiele budynków krytych dachówką ceramiczną, które wytrzymały nawet kilka wieków! Zatem w porównaniu z innymi materiałami ceramika pod względem trwałości wypada najlepiej. Wprawdzie jako bardzo trwałe (do kilkudziesięciu lat) określa się także dachówki cementowe, aczkolwiek nie są one stosowane na tyle długo, by móc aż tak precyzyjnie zweryfikować te dane, jak przy ceramice. Ważnym argumentem jest także możliwość wymiany pojedynczych elementów jeśli z jakichś powodów ulegną zniszczeniu. Porywiste wiatry, które potrafią doszczętnie zniszczyć dachy kryte elementami o większych rozmiarach, zazwyczaj nie mają wpływu na dachówkę ceramiczną – a jeśli nawet, to wymiana kilku sztuk nie jest takim problemem, jak naprawa całego pokrycia.

Gwarancja

Aby udowodnić, że słowa o długim okresie trwałości dachówki nie są rzucane na wiatr, producenci prześcigają się wręcz w udzielaniu gwarancji. Kiedy standardem stało się 30 lat gwarancji na dachówkę ceramiczną większości firm, niektóre z przedsiębiorstw zajmujących się produkcją dachówek wprowadziły na rynek modele objęte 50-letnim okresem gwarancji. Za każdym razem warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami gwarancji – dla przykładu, nieumieszczenie odpowiedniej liczby dachówek wentylacyjnych może sprawić, że gwarancja nie będzie obejmowała naszego dachu.

Estetyka

[caption id="attachment_170" align="alignright" width="200" caption="Ceramika dachowa"][/caption] Pokrycie z dachówek ceramicznych prezentuje się dobrze praktycznie na każdym dachu. Od kiedy mamy do dyspozycji szeroką gamę kolorów i odcieni dachówek barwionych na różne sposoby, dachówka ceramiczna nie jest już ściśle związana z ceglastoczerwonym dachem – a to sprawia, że więcej osób może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Ponadto dostępna jest tak szeroka gama modeli i rodzajów dachówek, że każdy znajdzie coś idealnie pasującego na określony dach. Pokrycie dachowe z ceramiki ze względu na swoją tradycję sprawia także, że dom wygląda prestiżowo… Radzimy także dobrze przemyśleć wybór dachówki angobowanej lub glazurowanej. Ułożenie takiego pokrycia sprawi, że dachówka znacznie później zacznie obrastać mchem, będzie także łatwiejsza w czyszczeniu i utrzymaniu. Jest to inwestycja nie tylko w estetykę dachu, ale także w jego trwałość i zwiększoną odporność na czynniki zewnętrzne. Dachówki glazurowane, czyli pokrywane szkliwem, cechują się również charakterystycznym połyskiem, który dodatkowo podnosi walory wizualne nowego domu.

Szczelność, wentylacja i akustyka

Kolejnym, istotnym plusem dachówki ceramicznej jest jej naturalność. Pokrycie z dachówek ceramicznych mocowanych na łatach zapewnia doskonałą wentylację dachu, a co za tym idzie sprawia, że dom staje się „zdrowszy”. Dobry przepływ powietrza nie ma zarazem negatywnego wpływu na szczelność dachu - dachówki zachodząc na siebie sprawiają, że deszcz spływa po nich do rynien nie przedostając się w żadnym, nawet najmniejszym stopniu pod pokrycie. Plusem dla wielu osób są także właściwości tłumiące ceramiki. Pokrycie dachowe wykonane z tego materiału będzie przepuszczało znacznie mniej dźwięków, dlatego w domu będzie ciszej. Ma to duże znacznie zwłaszcza w domach budowanych w niedalekiej odległości od ruchliwych ulic bądź w innych miejscach, gdzie natężenie hałasu jest większe niż przeciętne.

Koszt

Ceny dachówek ceramicznych (które można wygodnie sprawdzić i porównać na portalu www.ekspertdachowy.pl)nie są niskie i trzeba zdawać sobie z tego sprawę jeszcze przed podjęciem decyzji, gdyż może być to argument przeważający. Warto pokusić się o profesjonalną wycenę dachu przed wyborem pokrycia dachu, gdyż można łatwo popełnić błąd przeliczając jedynie cenę dachówek na ilość metrów kwadratowych, a duże różnice w cenie powodują droższe elementy takie jak dachówki wentylacyjne, przeciwśnieżne, połówkowe, gąsiory i wiele innych elementów, które przy układaniu pokrycia są niezbędne. Dach kryty ceramiką nie będzie tani, jednak warto przemyśleć, czy taka inwestycja nie będzie opłacalna? Może ona zapewnić komfort pięknie wyglądającego dachu, który nie wymaga poświęcania mu zbyt dużej ilości czasu.

Ciężar

Dachówka ceramiczna do lekkich niestety nie należy. Wymaga ona solidnej więźby dachowej, czyli konstrukcji, która przenosi obciążenia z pokrycia dachu – nie jest to problemem podczas tworzenia projektu domu, jeśli jednak chcemy wyremontować stary dom, może okazać się, że więźba jest zbyt delikatna, by ułożyć na niej dachówki ceramiczne. Waga metra kwadratowego pokrycia z ceramiki niekiedy sięga nawet 75kg.

Oceń ten artykuł:

(18 ocen, średnia: 4,22 z 5)
Loading ... Loading ...

8 komentarzy

  1. Waldek

    29. mar, 2010

    Bardzo pomocny artykuł, dzięki.

  2. grzechu

    19. kw., 2010

    Potwierdzam, poziom tłumienia hałasu z zewnątrz jest o wiele lepszy przy dachówce, bez znaczenia cementowej czy ceramicznej. Waga robi swoje. Ja zdecydowałem się na blachę i nie jest najlepiej pod tym względem, wełna owszem pomaga, ale tylko na wysokie częstotliwości hałasu.

  3. Ryś

    13. maj, 2010

    Dachowki ceramiczne to pokrycie najbardziej naturalne ze wszystkich, a więc i zdrowe. Nie ma ryzyka ze po latach okaze sie ze jest rakotworcze, tak jak mialo to miejsce z azbestem.

  4. gawe

    27. sie, 2010

    zajebisty artykul

  5. dekarz

    25. sty, 2011

    szkoda tylko ze nikt nie pisze o tym, że zima dachówka przepuszcza ogromne ilości śniegu

  6. ScureMubitert

    01. lut, 2011

    Dzieki za ciekawy blog

  7. dawid

    18. lut, 2011

    dzięki za pomoc przy wyborze pokrycia

  8. krzysztof

    01. cze, 2011

    ma to sens

Napisz komentarz