Partnerzy serwisu
Powrót

Podbitka dachowa – którą wybrać?

Artykuł z dnia 10 lut 2016 (Artykuły)

Podczas budowy dachu warto zwracać uwagę nie tylko na najważniejsze elementy, jak więźba dachowa czy odpowiednio zamocowane dachówki. Równie ważne są inne elementy, szczególnie takie, które są najbardziej narażone na zniszczenie. Jednym z nich jest okap dachu. [caption id="attachment_306" align="alignright" width="200"]Podbitka dachowa Podbitka dachowa[/caption] Bardzo rzadko zdarzają się dachy, które są idealnie dopasowane do bryły budynku. Najczęściej fragment dachu jest nieco wysunięty w stosunku do ścian zewnętrznych — tworzy wtedy okap dachu. Ma on wiele zalet, przede wszystkim chroni elewację przed nieestetycznymi zaciekami, jakie mogą powstawać podczas deszczu lub gdy na dachu topnieje śnieg. Jednakże okap jest stale narażony na działanie wiatru, wody, mrozu, ostrego słońca i padającego śniegu, musi więc być odpowiednio zabezpieczony. To zadanie spełnia podbitka dachowa, która oprócz właściwości ochronnych, ma też znaczenie estetyczne — zasłania elementy konstrukcyjne dachu i zapewnia estetyczny wygląd.

Ochrona poddasza i pokrycia dachowego

Podbitka dachowa chroni też konstrukcję dachu przed gryzoniami i ptakami, z których najbardziej uciążliwe są jaskółki. Choć ich gniazda prezentują się sielską pod stropami wiejskich chat na efektownych zdjęciach, w rzeczywistości mogą stwarzać spore zagrożenie nie tylko dla estetyki, ale też funkcjonalności dachu. Dzięki podbitce jaskółki powinny omijać nasz dom szerokim łukiem i miejsca na gniazdo poszukają gdzie indziej. Dzięki dobrze zamontowanej podbitce ochronimy też nasze poddasze przed wszelkiego rodzaju robactwem. Podbitka nie jest koniecznym elementem konstrukcyjnym dachu, jednak ze względu na jej wielu właściwości warto zadbać także o nią. Oprócz wyżej wymienionych zalet, warto wspomnieć jeszcze o jej właściwościach termoizolacyjnych. Dach z podbitką zagwarantuje jeszcze lepszy komfort cieplny użytkownikom poddasza.

Funkcja ochronna i estetyczna

Materiał i kolor podbitki dachowej powinny być dopasowane kolorystyką i stylistyką do pozostałych elementów budynku. Mą być ona elegancką formą wykończenia dachu, a nie częścią, która zepsuje efekt całości. Pamiętajmy też, że ma wyglądać estetycznie, ale nie przytłaczać swoim wyglądem. Powinna być tak dobrana, by była niewidoczna. Jeśli dodatkowo dopasujemy podbitkę do stolarki okiennej czy elewacji budynku, całość posesji będzie stanowiła jednolitą kompozycję.

Podbitka drewniana

[caption id="attachment_307" align="alignright" width="200"]Podbitka drewniana Podbitka drewniana[/caption]

Odporne na czynniki pogodowe

Oczywiście, nie każde drewno dobrze sprawdzi się w tej roli. Najlepszy będzie świerk, sosna i modrzew. Rodzaj drewna ma znaczenie — musi być trwałe, wytrzymałe i eleganckie, a jednocześnie mieć jak najlepsze parametry techniczne. Deski na podbitkę zamówmy więc u renomowanego, sprawdzonego producenta. Ich jakość, oczywiście w połączeniu z prawidłowym montażem, to gwarancja, że podbitka dachu będzie przez wiele lat prezentować się bez zarzutu, a jednocześnie będzie odporna na odkształcenia i czynniki mechaniczne. Konieczne jest też zadbanie o to, by drewno nie ulegało szkodliwemu działaniu czynników atmosferycznych. Deszcz i promienie słoneczne mogą znacznie obniżyć nie tylko jego estetykę, ale też funkcjonalność. Dobrze jest więc pokryć deski specjalnymi farbami, które zawierają filtr UV — dzięki temu będą chronione przed słońcem, a jednocześnie będą mogły oddychać i pracować tak, jak pozostałe drewniane elementy konstrukcji dachu.

Zadbaj o wentylację poddasza

Podbitka wykonana z drewna doskonale się prezentuje i jest wyjątkowo odporna. Co więcej – jeśli z biegiem czasu nieco wyblaknie lub ulegnie zniszczeniu, można ją bez problemu poddać renowacji. Wystarczy zeszlifować starą warstwę i nową powierzchnię pokryć od nowa farbą lub lakierem. Deski na podbitkę dachową powinny mieć około 20 mm grubości. Zwykle mocowane są do krokwi – na desce okapowej lub od razu przy ścianie. Podczas montażu podbitki dachowej trzeba pamiętać o pozostawieniu otworów wentylacyjnych. W przypadku desek nie jest to konieczne, jeśli przybijamy zwykłe deski jedna przy drugiej. Choćby były jak najszczelniej przybite, zawsze pozostają mikroszczeliny, które zapewniają prawidłową wentylację. Otwory są natomiast konieczne, jeśli deski na podbitkę mają krawędzie wyprofilowane i są układane na zakładkę. Tworzą wtedy absolutnie szczelną powierzchnię i trzeba zadbać o wentylację.

Funkcjonalne PCV

[caption id="attachment_309" align="alignright" width="200"]Podbitka PCV Podbitka PCV[/caption]

Dużo większy wybór kolorów

Podbitka z PCV dostępna jest w formie twardych paneli jednowarstwowych lub komorowych, który na etapie produkcji zostały ubarwione w masie. Kolor ten jest niezwykle trwały, nie ma więc obaw, że pod wpływem słońca czy wiatru zacznie blaknąć. Nawet po wielu latach będzie prezentował się jak nowy. Kolorystyka paneli gwarantuje ogromny wybór, dopasowany do potrzeb mieszkańców oraz stylistyki budynku. Mogą być całkowicie białe, poprzez różne odcienie grafitu i czerwieni aż po naturalne kolory drewna.

Zamontuj panele wentylacyjne

Panele na podbitkę wykonane z PCV mają około 1 cm grubości, szerokość od 1 do 4 cm i długość nawet do 5 metrów. Są proste i bezproblemowe w montażu – pod warunkiem, że wykonuje to fachowiec, a nie bierzemy się za prace dachowe samodzielnie. Wizualnie panele na podbitkę przypominają panele dekoracyjne lub deski montowane na wpust i pióro. Panele mogą być jednolite lub fakturą przypominać drewno – dlatego mogą być doskonałą alternatywą dla naturalnego materiału. Wyglądają dość podobnie, a jednocześnie są tańsze niż podbitka wykonana z drewna. Wśród paneli na podbitkę, oprócz typowych, do montowania na całej długości okapu, mamy też panele wentylacyjne, które zadbają o prawidłowa wentylację dachu. Dzięki temu unikniemy wnikania wilgoci oraz powstawania pleśni i grzybów, co ma destrukcyjny wpływ na wytrzymałość i funkcjonowanie więźby dachowej, a także na komfort użytkowników poddasza. Najbardziej optymalna wentylacja dachu będzie wtedy, gdy specjalne panele wentylacyjne będziemy umieszczać pomiędzy dziesięcioma typowymi panelami wykonanymi z PCV. Uzupełnieniem podbitki będą listwy: kątowe, brzegowe i łączące.

Lżejsze, odporne, nie wymagają renowacji

Panele wykonane z PCV, choć przez wiele osób uważane za nieco gorszej jakości niż drewniane, w rzeczywistości w niczym nie ustępują naturalnemu materiałowi. Są odporne na działanie czynników mechanicznych i atmosferycznych, nie odkształcają się. Są dużo lżejsze od drewna, dlatego doskonale sprawdzą się w przypadku delikatnych lub mało stabilnych konstrukcji. Nie będą dodatkowo obciążać powierzchni dachu i narażać jej na dodatkowe zniszczenia. Panele nie wymagają żadnego odnawiania ani renowacji – to stanowi ich dużą przewagę w stosunku do drewna. Ich czyszczenie i konserwacja jest bezproblemowa – wystarczy co jakiś czas przetrzeć panele wodą zawierającą środek antystatyczny.

Twarda jak stal? Podbitka z blachy

[caption id="attachment_308" align="alignright" width="200"]Podbitka metalowa Podbitka metalowa[/caption] A jeśli nie drewno i PCV? Można wykonać podbitkę dachową także z blachy stalowej. To materiał wyjątkowo trwały i całkowicie niezniszczalny. Stal jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, nie odkształca się, nie zmienia swoich właściwości nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Jeśli na myśl o stali widzimy tylko blachę w metalicznym, szarym kolorze, jesteśmy w sporym błędzie. Stalowa podbitka dostępna jest w wielu różnych kolorach, nawet tych, które do złudzenia przypominają drewno. Aby stal użyta jako podbitka spełniła swoje zadanie, powinna być z obu stron zabezpieczona przed korozją odpowiednimi substancjami. Dzięki temu będzie nie tylko trwała, ale też estetyczna – nie wyblaknie ani nie będzie się odkształcać. Co więcej, blacha stalowa jest niezwykle łatwa w obróbce i montażu, dzięki czemu bardzo łatwo zrobić z niej podbitkę idealną. Świetnie dopasuje się do każdego rodzaju dachu, bez względu na jego powierzchnię i na kształt.

Oceń ten artykuł:

(2 ocen, średnia: 4,00 z 5)
Loading ... Loading ...

Napisz komentarz