Powrót

Ocieplenie poddasza wełną mineralną

Artykuł z dnia 23 Mar 2016 (Artykuły)

Prawidłowa izolacja termiczna poddasza zapobiega powstawaniu zawilgoceń i umożliwia ograniczenie wydatków na ogrzewanie zimą oraz przegrzewanie poddasza latem. Warto dowiedzieć się, jakie materiały izolacyjne są najbardziej wydajne i jak je montować.

Znaczące ubytki ciepła zimą wywołane nieszczelną (niedokładnie ułożoną) lub zbyt małą warstwą izolacyjną powodują nie tylko dyskomfort wywołany zbyt niską temperaturą w pomieszczeniach, ale również bardzo wysokie koszty ogrzewania.

Latem natomiast nieprawidłowo ocieplony dach skośny potrafi nagrzać pomieszczenia na poddaszu nawet do 40°C! Przebywanie tam może więc przypominać wizytę w saunie. Szybkie i tanie ochłodzenie takiego pomieszczenia jest właściwie niemożliwe. Aby uchronić się przed dodatkowymi wydatkami i zapewnić sobie optymalne warunki mieszkaniowe, warto zainwestować w odpowiedni materiał izolacyjny. Poddasze użytkowe powinno zostać docieplone wełną mineralną z włókien szklanych, ułożonych zawsze w dwóch warstwach (między i pod krokwiami) w celu eliminacji mostków termicznych.

 

 Jak docieplić poddasze

1. Wełna mineralna z włókien szklanych to materiał o najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła, a zarazem najwygodniejszy w układaniu. W pierwszej kolejności zaczynamy od wymierzenia poddasza i prawidłowego wyznaczenia płaszczyzny skosu.

7

2. Następnie po wewnętrznej stronie krokwi mocujemy wieszaki do montażu profili w odstępach co 40 cm i wysunięte na odpowiednią dla nas długość (grubość drugiej warstwy ocieplenia).

2

3. Zapinamy profile i poziomujemy płaszczyznę. Odpinamy profile i rozpoczynamy pracę z wełną.

3

4. Pierwszą warstwę umieszcza się między krokwiami dachu skośnego, zaczynając od dołu. Z rozwiniętej rolki odcinamy kawałki wełny o długości 2 cm większej niż rozstaw krokwi.

Układając wełnę, należy pamiętać, by każdy jej fragment szczelnie przylegał do kolejnego. Taki montaż zapobiega powstaniu mostków termicznych, które są przyczyną nawet 10% strat ciepła na poddaszu. W zależności od sprężystości materiału pierwszą warstwę wełny dodatkowo zabezpiecza się sznurkiem, linką lub cienkim drutem stalowym (produkty climowool DF35 i climowool DF33 nie wymagają tych dodatkowych zabiegów, co znacznie przyspiesza pracę), tym samym zabezpieczając produkt przed wypadnięciem.

4

5. W przypadku dachu z pełnym deskowaniem musimy pamiętać, by podczas montowania pierwszej warstwy wełny zostawić szczelinę wentylacyjną. Jej wielkość zależy od długości połaci dachowej – im dłuższa połać, tym większa powinna być szczelina. Standardowo połać dachu w domach jednorodzinnych nie przekracza 5 m i w takim przypadku zostawiamy ok. 2-3 cm szczelinę drożną w okapie i w kalenicy.

5

6. Kolejnym krokiem jest montaż drugiej warstwy ocieplenia. Po rozwinięciu rolki całą matę nabijamy na wieszaki prostopadle do krokwi. Po ułożeniu drugiej warstwy wełny na wieszaki zapinamy profile stalowe.

6

7. Następnie na całą płaszczyznę montujemy (zaczynając od dołu) folię paroizolacyjną z min. 10 cm zakładem, mocując ją do profili za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Na tak zaizolowanej powierzchni układamy płyty gipsowo-kartonowe.

7

Energooszczędność przez cały rok

Pierwszą warstwą do docieplania może być wełna mineralna szklana climowool: DF33 lub DF35 o grubości odpowiadającej wysokości krokwi pomniejszonej o 3 cm na szczelinę wentylacyjną (w przypadku pełnego deskowania). Według projektów będzie to najczęściej grubość 150 mm. Z kolei do izolacji drugiej warstwy można zastosować wełnę climowool DF33 lub climowool DF35 o grubości 100 mm.

Wskazane produkty są gwarancją najbardziej satysfakcjonujących rezultatów – zamontowana izolacja pozwala zaoszczędzić 3000 kWh w ciągu roku! Warto dodać, że nowo powstające domy – budowane według obowiązujących w Polsce przepisów – powinny zużywać rocznie od 90 do 120 kWh/m2. Natomiast zużycie energii w starym budownictwie sięga ponad 200 kWh/m2.

Docieplenie poddasza zapewnia więc znaczną redukcję kosztów ogrzewania domu oraz wprowadza zrównoważony, zgodny z normą poziom eksploatacji energii cieplnej.

 

 

Przeczytaj podobne artykuły:

Oceń ten artykuł:

(Brak ocen)
Loading ... Loading ...

Napisz komentarz